Română (România)English (United Kingdom)
Ştiri
FIS Sky Jumping World Cup - Ladies Rasnov, Romania 2015 PDF Imprimare Email

 
Campionatul National de Enduro Cross PDF Imprimare Email

Carpath CUP - FIS CUP

 
Carpath CUP - FIS CUP PDF Imprimare Email

Carpath CUP - FIS CUP

 
Festivalul International de Istorie Militara 2014 PDF Imprimare Email

Ultima actualizare ( Joi, 04 Septembrie 2014 21:17 )
 
PROGRAM „ZILELE ORAȘULUI RÂȘNOV” „FESTIVALUL ECVESTRU” ediţia a XII -a 22-23 24.08.2014 PDF Imprimare Email
Joi, 21 August 2014 00:00

VINERI – 22.08.2014

 

16:00 Parada Orașului
17:00 Cuvânt de deschidere - Dl. Primar Adrian Ioan Veștea
17:05 Călușarul Râșnovean
17:20 Majorete cadete Râșnov
17:25 Ansamblul Folcloric „MĂGURA” Codlea
18:25 Recital muzică ușoară „DENISA”
18:55 Interpret muzică populară CĂTĂLIN LĂCĂTUȘ
19:00 Ansamblul ROMANA
19:15 Formaţia „CHRONOS” - muzică ușoară pop
20:00 Recital ANDREI LĂZĂROIU - muzică ușoară
21:00 Trupa „CALENDAR”

 

SÂMBĂTĂ – 23.08.2014

 

11:00 - 16:00 Deschiderea oficială a Festivalului Ecvestru
- Parada Doamnelor Concurs de frumuseţe cabalină, pe rase de cai
- Show-uri de dresaj ecvestru
- Sărituri peste obstacole
- Demonstraţii de cascadorie cu cai
16:00 Ansamblul folcloric „IZVORUL DORULUI” Cristian
16:30 Dans modern CLUBUL COPIILOR RÂȘNOV
17:15 Interpreta muzică ușoară „KARINA”
17:30 Ansamblul folcloric „MUGURELUL” Râșnov
18:30 Recital OVIDIU LĂZĂROIU
19:00 Recital DIRECTIA 5
20:00 Recital ANA LESKO

 

DUMINICĂ- 24.08.2014

 

11:00 - 16:00 Festivalul Ecvestru
- Parada trăsurilor
- Demonstraţii de cascadorie
- Concurs de tracţiune
- Parada participanţilor
16:00 - 21:00 Spectacol extraordinar „In Memoriam LIVIU VASILICA”
Piese cântate de: Florin Vasilica împreună cu Grupul Teleormanul, Carmen Rădulescu, Paula Seling, Denisa Trofin și Eusebiu Gafita.

 
Festivalul de FIlm Istoric Rasnov 2014 PDF Imprimare Email
Joi, 31 Iulie 2014 00:00

Ediţia a VI-a, 1 – 10 august 2014

PROGRAM COMPLET

www.ffir.ro

Vineri 1 august 2014

17:00 Cinematograf, Liviu Jicman şi Nicolae Pepene - sesiune introductivă

17:15 Cinematograf, Ioan Aurel Pop – Spiritualitatea românească între Occidentul latin și Orientul bizantin

20:00 Cetate, Festivitatea de deschidere – Concert cu trupa byron

21:15 Cetate, Closer to the Moon, R: Nae Caranfil, Cu: Vera Farmiga, Mark Strong, Harry Lloyd, România 2013, 112 min.

Sâmbătă 2 august 2014

09:00 Cinematograf, The white Ribbon, R: Michael Haneke, Cu: Christian Friedel, Ernst Jacobi, Leonie Benesch, Germania 2009, 138 min.

11:30 Cinematograf, Georgeta Filitti – Marele Război, sfârşitul Belle Époque

13:30 Cinematograf, La Grande Illusion, R: Jean Renoir, Cu: Jean Gabin, Dita Parlo, Pierre Fresnay, Franța 1937, 114 min.

15:30 Cinematograf, Adrian Cioroianu şi Petre Otu – Marele Război. O generaţie pierdută

17:30 Cinematograf, Last Voices of World War 1 (ep. 1-3), documentar, UK 2008

18:00 Biserica evanghelică, Muzică pentru cvintet de suflători – concert cu Ansamblul Penta Pneuma (Dresda), in parteneriat cu Musica Barcensis

20:00 Cetate, concert Fanfara Armatei Libaneze

21:15 Cetate, Joyeux Noel, R: Christian Carion, Franța 2005, 116 min.

Duminică 3 august 2014

09:00 Cinematograf, Last Voices of World War 1 (ep. 4-6), documentar, UK 2008

11:00 Cinematograf, Horia Şerbănescu- Inovaţiile tehnologice ale Marelui Război

12:30 Cinematograf, Premier Noël Dans les Tranchées, R: Michael Gaumnitz, Franța 2005, 52 min.

13:30 Cinematograf, Hill 789: The Last Stronghold, R: Nicholas Dimăncescu, România 2010, 52 min.

14:30 Cinematograf, Theodor Paleologu - Roata roșie de Aleksandr Soljenițîn

16:00 Cinematograf, Balcic, mon amour, R: Luiza Barcan, România 2005, 24 min.

16:30 Cinematograf, Une Promesse, R: Patrice Leconte, Franța – Belgia 2013, 98 min.

18:30 Cetate, Adrian Cioroianu – Corneliu Coposu

20:00 Cetate, concert Ozana Barabancea & Puiu Pascu – Cabaret La Belle Époque

21:30 Cetate, The Grand Budapest Hotel, R: Wes Anderson, Cu: Ralph Fiennes, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric, Willem Dafoe, Adrien Brody, Harvey Keitel, Jude Law, Bill Murray, Edward Norton, Léa Seydoux, Tilda Swinton; SUA 2014, 100 min.

Luni 4 august 2014

10:00 Cinematograf, Forty-Four, R: Palo Bielik, Cehoslovacia 1957, 105 min.

12:00 Cinematograf, War Horse, R: Steven Spielberg, SUA 2011, 146 min.

14:30 Cinematograf, La France, R: Serge Bozon, Cu: Sylvie Testud, Pascal Greggory, Guillaume Verdier, Franța 2007, 102 min.

16:30 Cinematograf, Francezii şi românii în Marele Război, R: Marcela Feraru, documentar, România, 52 min.

17:30 Cinematograf, Laurenţiu Damian – Faptele istorice, de la idee la film documentar

19:00 Cinematograf, Valentina Miu Europa Creativă, oportunităţi pentru industria creativă din România

20:00 Cinematograf, Culoriele, R: Viorica Meşină, R. Moldova 2013, 60 min.

21:10 Cetate, Die Männer der Emden, R: Berengar Pfahl, Cu: Sibel Kekilli, Ken Duken, Felicitas Woll, Germania 2012, 150 min.

Marţi 5 august 2014

09:00 Cinematograf, Bogdan Hrib – Fotografie și război

10:00 Cinematograf, Declassified Tiananmen Square, documentar, SUA, 50 min.

11:00 Cinematograf, Sergiu Celac, Alexandru Grumaz, Mihai Croitor – Evenimentele din Piaţa Tiananmen: origini şi evoluţii

13:00 Cinematograf, Frontline: The Tank Man, R: Antony Thomas, documentar, SUA 2006, 60 min.

14:30 Cinematograf, În spatele cortinei, R: Bogdan Mustață, documentar, România 2013, 52 min (discuție cu regizorul la final)

16:00 Cinematograf, Adio, Tovarăși! – Ep.1 Apogeul 1975-1979, R: Andrei Nekrasov, documentar, Germania - Franța – Finlanda 2012, 52 min.

17:00 Cinematograf, 7 zile la București, R: Marcela Feraru, documentar, România 2009, 52 minute (discuție cu regizorul la final)

18:30 Cinematograf, Virgiliu Mărgineanu–Situația actuală a cinematografiei basarabene

19:30 Cinematograf, Capcana, R: Leontina Vatamanu, doc., R. Moldova 2009, 39 min.

21:00 Cetate, Satul din oglindă, R: Leontina Vatamanu, doc., R. Moldova 1998, 23 min.

21:30 Cetate, Nuntă în Basarabia, R: Nap Toader, Cu: Vlad Logigan, Victoria Bobu, Igor Chistol, Constantin Florescu, Igor Caras-Romanov, R. Moldova 2010, 92 min.

Miercuri 6 august 2014

09:00 Cinematograf, Adio, Tovarăși! – Ep.2 Amenințări 1980-1984, documentar, Germania - Franța – Finlanda 2012, 52 min.

10:00 Cinematograf, Vasile Dâncu – Nostalgia comunismului

12:00 Cinematograf, Good-bye Lenin, R: Wolfgang Becker, Cu: Daniel Brühl, Katrin Saß, Chulpan Khamatova, Germania 2003, 121 min.

14:00 Cinematograf, Adio, Tovarăși! – Ep.3 Speranță 1985-1987, documentar, Germania - Franța – Finlanda 2012, 52 min.

15:00 Cinematograf, Valea Plângerii, documentar, R: Mihai Andrei Leaha, Andrei Crișan, Iulia Hossu, România 2013, 52 min. (discuție cu regizorii la final)

16:30 Cinematograf, Ion Caramitru – Rezistența prin cultură

18:00 Cinematograf, Te iubesc, Ion şi Doina, R: Leontina Vatamanu, documentar, R. Moldova 2014, 100 min.

20:00 Cinematograf, Crasna - un loc pe pământ, R: Violeta Gorgos, documentar, R. Moldova 2006, 38 min.

21:10 Cetate, Saving Mr. Banks, R: John Lee Hancock, Cu: Emma Thompson, Tom Hanks, SUA – Marea Britanie - Australia 2013, 125 min.

Joi 7 august 2014

09:00 Cinematograf, The Rise and Fall of the Berlin Wall, documentar, SUA, 94 min.

10:30 Cinematograf, Sever Voinescu – Ronald Reagan, omul potrivit la locul potrivit, la timpul potrivit

12:00 Cinematograf, Rwanda, la surface de reparation, R: Marie Thomas Penette, documentar, Franța 2014, 86 min. (discuție cu regizorul la final)

14:00 Cinematograf, Adio, Tovarăși! – Ep.4 Trezirea 1988, documentar, Germania - Franța – Finlanda 2012, 52 min.

15:00 Cinematograf, Adieu camarades / Adio, Tovarăși! – Ep.5 Revoluție 1989, documentar, Germania - Franța – Finlanda 2012, 52 min.

16:00 Cinematograf, Iulian Fota, Sorin Ducaru, Dan Dungaciu – Sfârşitul vacanţei. Către o nouă ordine internaţională?

18:00 Cinematograf, SĂRMAna de pe Prut, documentar, R. Moldova 2011, 49 min.

19:00 Cinematograf, La limita de jos a cerului, R: Igor Cobileanski, Cu: Igor Babiac, Ela Ionescu, Sergiu Voloc, R. Moldova 2013, 80 min.

20:30 Cetate, Octavian Bâlea – Transnistria, temnița limbii române

21:30 Cetate, experiment de (re)construire a coloanei sonore a filmului Tabu (SUA, 1931, R: Friedrich Wilhelm Murnau) realizat de Foley’Ala (Bucureşti)

Vineri 8 august 2014

09:00 Cinematograf, Barbara, R: Christian Petzold, Cu: Nina Hoss, Ronald Zehrfeld, Rainer Bock, Germania 2012, 105 min.

11:00 Cinematograf, Radu Filipescu – Disidența, opoziție, revoluție?

12:30 Cinematograf, U-MOR, R: Mihai Pîrcălabu, documentar, România 2014, (discuție cu regizorul la final)

14:00 Cinematograf, Ioan Gyuri Pascu – Rezistența prin umor in spatele Cortinei

15:30 Cinematograf, Piepturi goale și buzunare pline, R: Cornel Mihalache, documentar, România 2011, 51 min. (discuție cu regizorul la final)

17:00 Cinematograf, Bogdan Olteanu și Ionuţ Dumitru – Falimentul economic al socialismului

18:30 Cinematograf, Adio, Tovarăși! – Ep.6 Disoluția 1990-1991!, documentar, Germania - Franța – Finlanda 2012, 52 min.

20:00 Cetate, Concert Ioan Gyuri Pascu & The Blue Workers, (Ȋn)Cântare pentru clasa muncitoare

21:15 Cetate, Medalion Los Angeles 1984, invitati speciali

22:00 Cetate, Cyril și Methodius, R: Petr Nikolaev, Cu: Roman Zach, Ondřej Novák, Josef Abrhám, Marian Roden, Milan Bahul, Cehia 2013, 105 min.

Sâmbătă 9 august 2014

09:00 Cinematograf, Război pe calea undelor, R: Alexandru Solomon, documentar, România 2007, 108 min.

11:00 Cinematograf, Liviu Tofan – Radio Europa Liberă, factor esențial al prăbuşirii comunismului

12:30 Cinematograf, The Medal, R: Martin Hollý, Cu: Vlado Müller, Josef Bláha, Ilja Prachar, Cehoslovacia 1980, 84 min.

14:00 Cinematograf, Jan Gabor şi Jiří Šitler – Experimentul Cehoslovacia

15:30 Cinematograf, Central Europe Goes to Freedom, R: Mirosław Jasiński, documentar, Polonia 2013, 52 min.

16:00 Cinematograf, Jan Rydel – Solidarność

18:00 Biserica Evanghelică, Din manuscrise transilvane concert cu Cvartetul Sectio Aurea (România-Olanda)

19:30 Cetate, concert extraordinar cu trupa Celelalte Cuvinte

21:15 Cetate, Walesa: Man of Hope, R: Andrzej Wajda, Cu: Robert Wieckiewicz, Agnieszka Grochowska, Iwona Bielska, Polonia 2013, 127 min.

Duminică 10 august 2014

9:30 Cinematograf, Lawrence al Arabiei, R: David Lean, Cu: Peter O'Toole, Alec Guinness, Anthony Quinn, Omar Sharif, SUA 1962, 216 min.

13:30 Cinematograf, Patrimoniul Roşiei Montane, documentar, România, 23 min.

14:00 Cinematograf, Ştefan Bâlici - Roşia Montană, un caz de restaurare participativă

15:30 Cinematograf, Rosia Montană, documentar, 52 min.

16:30 Cinematograf, Roxana Pencea şi Tudor Brădăţan - Solidaritate pentru comunitate

18:00 Cinematograf, Geamăna Tripping - Eveniment multimedia, proiecţie de fotografii şi improvizaţie live cu Formaţia Junetrip (Cluj)

20:00 Cetate, Shoot The Moon, concert The Flamenco Thief (Marea Britanie)

21:15 Cetate, The Book Thief, R: Brian Percival, Cu: Sophie Nélisse, Geoffrey Rush, Emily Watson, SUA – Germania 2013, 131 min.

Accesul la toate evenimentele Festivalului este gratuit in limita locurilor disponibile.

Programul poate suferi mici modificari pana la data inceperii Festivalului; va rugam sa consultati pagina web sau programele afisate la cinematograf.

În caz de ploaie, evenimentele programate a se desfăşura în grădina cetăţii vor avea loc în cinematograf.

 

 
Maialul Rasnovean - Promenada Sisi PDF Imprimare Email

Maialul Rasnovean 2014

 


Pagina 1 din 8
Banner

Evenimente

  • Image Slideshow
  • Image Slideshow
  • Image Slideshow
  • Image Slideshow
  • Image Slideshow

Curs Valutar

 Tara Simbol Curs
State flagEUR 4.4402
State flagGBP 6.1460
State flagUSD 4.0491
State flagXAU 155.6897

2015-03-06
Sursa: BNR

Autentificare

Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.
Portal Primăria Râşnov © 2010 - 2015