Română (România)English (United Kingdom)
Ştiri
Campionatul National de Enduro Cross PDF Imprimare Email

Carpath CUP - FIS CUP

 
Carpath CUP - FIS CUP PDF Imprimare Email

Carpath CUP - FIS CUP

 
Festivalul International de Istorie Militara 2014 PDF Imprimare Email

Ultima actualizare ( Joi, 04 Septembrie 2014 21:17 )
 
PROGRAM „ZILELE ORAȘULUI RÂȘNOV” „FESTIVALUL ECVESTRU” ediţia a XII -a 22-23 24.08.2014 PDF Imprimare Email
Joi, 21 August 2014 00:00

VINERI – 22.08.2014

 

16:00 Parada Orașului
17:00 Cuvânt de deschidere - Dl. Primar Adrian Ioan Veștea
17:05 Călușarul Râșnovean
17:20 Majorete cadete Râșnov
17:25 Ansamblul Folcloric „MĂGURA” Codlea
18:25 Recital muzică ușoară „DENISA”
18:55 Interpret muzică populară CĂTĂLIN LĂCĂTUȘ
19:00 Ansamblul ROMANA
19:15 Formaţia „CHRONOS” - muzică ușoară pop
20:00 Recital ANDREI LĂZĂROIU - muzică ușoară
21:00 Trupa „CALENDAR”

 

SÂMBĂTĂ – 23.08.2014

 

11:00 - 16:00 Deschiderea oficială a Festivalului Ecvestru
- Parada Doamnelor Concurs de frumuseţe cabalină, pe rase de cai
- Show-uri de dresaj ecvestru
- Sărituri peste obstacole
- Demonstraţii de cascadorie cu cai
16:00 Ansamblul folcloric „IZVORUL DORULUI” Cristian
16:30 Dans modern CLUBUL COPIILOR RÂȘNOV
17:15 Interpreta muzică ușoară „KARINA”
17:30 Ansamblul folcloric „MUGURELUL” Râșnov
18:30 Recital OVIDIU LĂZĂROIU
19:00 Recital DIRECTIA 5
20:00 Recital ANA LESKO

 

DUMINICĂ- 24.08.2014

 

11:00 - 16:00 Festivalul Ecvestru
- Parada trăsurilor
- Demonstraţii de cascadorie
- Concurs de tracţiune
- Parada participanţilor
16:00 - 21:00 Spectacol extraordinar „In Memoriam LIVIU VASILICA”
Piese cântate de: Florin Vasilica împreună cu Grupul Teleormanul, Carmen Rădulescu, Paula Seling, Denisa Trofin și Eusebiu Gafita.

 
Festivalul de FIlm Istoric Rasnov 2014 PDF Imprimare Email
Joi, 31 Iulie 2014 00:00

Ediţia a VI-a, 1 – 10 august 2014

PROGRAM COMPLET

www.ffir.ro

Vineri 1 august 2014

17:00 Cinematograf, Liviu Jicman şi Nicolae Pepene - sesiune introductivă

17:15 Cinematograf, Ioan Aurel Pop – Spiritualitatea românească între Occidentul latin și Orientul bizantin

20:00 Cetate, Festivitatea de deschidere – Concert cu trupa byron

21:15 Cetate, Closer to the Moon, R: Nae Caranfil, Cu: Vera Farmiga, Mark Strong, Harry Lloyd, România 2013, 112 min.

Sâmbătă 2 august 2014

09:00 Cinematograf, The white Ribbon, R: Michael Haneke, Cu: Christian Friedel, Ernst Jacobi, Leonie Benesch, Germania 2009, 138 min.

11:30 Cinematograf, Georgeta Filitti – Marele Război, sfârşitul Belle Époque

13:30 Cinematograf, La Grande Illusion, R: Jean Renoir, Cu: Jean Gabin, Dita Parlo, Pierre Fresnay, Franța 1937, 114 min.

15:30 Cinematograf, Adrian Cioroianu şi Petre Otu – Marele Război. O generaţie pierdută

17:30 Cinematograf, Last Voices of World War 1 (ep. 1-3), documentar, UK 2008

18:00 Biserica evanghelică, Muzică pentru cvintet de suflători – concert cu Ansamblul Penta Pneuma (Dresda), in parteneriat cu Musica Barcensis

20:00 Cetate, concert Fanfara Armatei Libaneze

21:15 Cetate, Joyeux Noel, R: Christian Carion, Franța 2005, 116 min.

Duminică 3 august 2014

09:00 Cinematograf, Last Voices of World War 1 (ep. 4-6), documentar, UK 2008

11:00 Cinematograf, Horia Şerbănescu- Inovaţiile tehnologice ale Marelui Război

12:30 Cinematograf, Premier Noël Dans les Tranchées, R: Michael Gaumnitz, Franța 2005, 52 min.

13:30 Cinematograf, Hill 789: The Last Stronghold, R: Nicholas Dimăncescu, România 2010, 52 min.

14:30 Cinematograf, Theodor Paleologu - Roata roșie de Aleksandr Soljenițîn

16:00 Cinematograf, Balcic, mon amour, R: Luiza Barcan, România 2005, 24 min.

16:30 Cinematograf, Une Promesse, R: Patrice Leconte, Franța – Belgia 2013, 98 min.

18:30 Cetate, Adrian Cioroianu – Corneliu Coposu

20:00 Cetate, concert Ozana Barabancea & Puiu Pascu – Cabaret La Belle Époque

21:30 Cetate, The Grand Budapest Hotel, R: Wes Anderson, Cu: Ralph Fiennes, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric, Willem Dafoe, Adrien Brody, Harvey Keitel, Jude Law, Bill Murray, Edward Norton, Léa Seydoux, Tilda Swinton; SUA 2014, 100 min.

Luni 4 august 2014

10:00 Cinematograf, Forty-Four, R: Palo Bielik, Cehoslovacia 1957, 105 min.

12:00 Cinematograf, War Horse, R: Steven Spielberg, SUA 2011, 146 min.

14:30 Cinematograf, La France, R: Serge Bozon, Cu: Sylvie Testud, Pascal Greggory, Guillaume Verdier, Franța 2007, 102 min.

16:30 Cinematograf, Francezii şi românii în Marele Război, R: Marcela Feraru, documentar, România, 52 min.

17:30 Cinematograf, Laurenţiu Damian – Faptele istorice, de la idee la film documentar

19:00 Cinematograf, Valentina Miu Europa Creativă, oportunităţi pentru industria creativă din România

20:00 Cinematograf, Culoriele, R: Viorica Meşină, R. Moldova 2013, 60 min.

21:10 Cetate, Die Männer der Emden, R: Berengar Pfahl, Cu: Sibel Kekilli, Ken Duken, Felicitas Woll, Germania 2012, 150 min.

Marţi 5 august 2014

09:00 Cinematograf, Bogdan Hrib – Fotografie și război

10:00 Cinematograf, Declassified Tiananmen Square, documentar, SUA, 50 min.

11:00 Cinematograf, Sergiu Celac, Alexandru Grumaz, Mihai Croitor – Evenimentele din Piaţa Tiananmen: origini şi evoluţii

13:00 Cinematograf, Frontline: The Tank Man, R: Antony Thomas, documentar, SUA 2006, 60 min.

14:30 Cinematograf, În spatele cortinei, R: Bogdan Mustață, documentar, România 2013, 52 min (discuție cu regizorul la final)

16:00 Cinematograf, Adio, Tovarăși! – Ep.1 Apogeul 1975-1979, R: Andrei Nekrasov, documentar, Germania - Franța – Finlanda 2012, 52 min.

17:00 Cinematograf, 7 zile la București, R: Marcela Feraru, documentar, România 2009, 52 minute (discuție cu regizorul la final)

18:30 Cinematograf, Virgiliu Mărgineanu–Situația actuală a cinematografiei basarabene

19:30 Cinematograf, Capcana, R: Leontina Vatamanu, doc., R. Moldova 2009, 39 min.

21:00 Cetate, Satul din oglindă, R: Leontina Vatamanu, doc., R. Moldova 1998, 23 min.

21:30 Cetate, Nuntă în Basarabia, R: Nap Toader, Cu: Vlad Logigan, Victoria Bobu, Igor Chistol, Constantin Florescu, Igor Caras-Romanov, R. Moldova 2010, 92 min.

Miercuri 6 august 2014

09:00 Cinematograf, Adio, Tovarăși! – Ep.2 Amenințări 1980-1984, documentar, Germania - Franța – Finlanda 2012, 52 min.

10:00 Cinematograf, Vasile Dâncu – Nostalgia comunismului

12:00 Cinematograf, Good-bye Lenin, R: Wolfgang Becker, Cu: Daniel Brühl, Katrin Saß, Chulpan Khamatova, Germania 2003, 121 min.

14:00 Cinematograf, Adio, Tovarăși! – Ep.3 Speranță 1985-1987, documentar, Germania - Franța – Finlanda 2012, 52 min.

15:00 Cinematograf, Valea Plângerii, documentar, R: Mihai Andrei Leaha, Andrei Crișan, Iulia Hossu, România 2013, 52 min. (discuție cu regizorii la final)

16:30 Cinematograf, Ion Caramitru – Rezistența prin cultură

18:00 Cinematograf, Te iubesc, Ion şi Doina, R: Leontina Vatamanu, documentar, R. Moldova 2014, 100 min.

20:00 Cinematograf, Crasna - un loc pe pământ, R: Violeta Gorgos, documentar, R. Moldova 2006, 38 min.

21:10 Cetate, Saving Mr. Banks, R: John Lee Hancock, Cu: Emma Thompson, Tom Hanks, SUA – Marea Britanie - Australia 2013, 125 min.

Joi 7 august 2014

09:00 Cinematograf, The Rise and Fall of the Berlin Wall, documentar, SUA, 94 min.

10:30 Cinematograf, Sever Voinescu – Ronald Reagan, omul potrivit la locul potrivit, la timpul potrivit

12:00 Cinematograf, Rwanda, la surface de reparation, R: Marie Thomas Penette, documentar, Franța 2014, 86 min. (discuție cu regizorul la final)

14:00 Cinematograf, Adio, Tovarăși! – Ep.4 Trezirea 1988, documentar, Germania - Franța – Finlanda 2012, 52 min.

15:00 Cinematograf, Adieu camarades / Adio, Tovarăși! – Ep.5 Revoluție 1989, documentar, Germania - Franța – Finlanda 2012, 52 min.

16:00 Cinematograf, Iulian Fota, Sorin Ducaru, Dan Dungaciu – Sfârşitul vacanţei. Către o nouă ordine internaţională?

18:00 Cinematograf, SĂRMAna de pe Prut, documentar, R. Moldova 2011, 49 min.

19:00 Cinematograf, La limita de jos a cerului, R: Igor Cobileanski, Cu: Igor Babiac, Ela Ionescu, Sergiu Voloc, R. Moldova 2013, 80 min.

20:30 Cetate, Octavian Bâlea – Transnistria, temnița limbii române

21:30 Cetate, experiment de (re)construire a coloanei sonore a filmului Tabu (SUA, 1931, R: Friedrich Wilhelm Murnau) realizat de Foley’Ala (Bucureşti)

Vineri 8 august 2014

09:00 Cinematograf, Barbara, R: Christian Petzold, Cu: Nina Hoss, Ronald Zehrfeld, Rainer Bock, Germania 2012, 105 min.

11:00 Cinematograf, Radu Filipescu – Disidența, opoziție, revoluție?

12:30 Cinematograf, U-MOR, R: Mihai Pîrcălabu, documentar, România 2014, (discuție cu regizorul la final)

14:00 Cinematograf, Ioan Gyuri Pascu – Rezistența prin umor in spatele Cortinei

15:30 Cinematograf, Piepturi goale și buzunare pline, R: Cornel Mihalache, documentar, România 2011, 51 min. (discuție cu regizorul la final)

17:00 Cinematograf, Bogdan Olteanu și Ionuţ Dumitru – Falimentul economic al socialismului

18:30 Cinematograf, Adio, Tovarăși! – Ep.6 Disoluția 1990-1991!, documentar, Germania - Franța – Finlanda 2012, 52 min.

20:00 Cetate, Concert Ioan Gyuri Pascu & The Blue Workers, (Ȋn)Cântare pentru clasa muncitoare

21:15 Cetate, Medalion Los Angeles 1984, invitati speciali

22:00 Cetate, Cyril și Methodius, R: Petr Nikolaev, Cu: Roman Zach, Ondřej Novák, Josef Abrhám, Marian Roden, Milan Bahul, Cehia 2013, 105 min.

Sâmbătă 9 august 2014

09:00 Cinematograf, Război pe calea undelor, R: Alexandru Solomon, documentar, România 2007, 108 min.

11:00 Cinematograf, Liviu Tofan – Radio Europa Liberă, factor esențial al prăbuşirii comunismului

12:30 Cinematograf, The Medal, R: Martin Hollý, Cu: Vlado Müller, Josef Bláha, Ilja Prachar, Cehoslovacia 1980, 84 min.

14:00 Cinematograf, Jan Gabor şi Jiří Šitler – Experimentul Cehoslovacia

15:30 Cinematograf, Central Europe Goes to Freedom, R: Mirosław Jasiński, documentar, Polonia 2013, 52 min.

16:00 Cinematograf, Jan Rydel – Solidarność

18:00 Biserica Evanghelică, Din manuscrise transilvane concert cu Cvartetul Sectio Aurea (România-Olanda)

19:30 Cetate, concert extraordinar cu trupa Celelalte Cuvinte

21:15 Cetate, Walesa: Man of Hope, R: Andrzej Wajda, Cu: Robert Wieckiewicz, Agnieszka Grochowska, Iwona Bielska, Polonia 2013, 127 min.

Duminică 10 august 2014

9:30 Cinematograf, Lawrence al Arabiei, R: David Lean, Cu: Peter O'Toole, Alec Guinness, Anthony Quinn, Omar Sharif, SUA 1962, 216 min.

13:30 Cinematograf, Patrimoniul Roşiei Montane, documentar, România, 23 min.

14:00 Cinematograf, Ştefan Bâlici - Roşia Montană, un caz de restaurare participativă

15:30 Cinematograf, Rosia Montană, documentar, 52 min.

16:30 Cinematograf, Roxana Pencea şi Tudor Brădăţan - Solidaritate pentru comunitate

18:00 Cinematograf, Geamăna Tripping - Eveniment multimedia, proiecţie de fotografii şi improvizaţie live cu Formaţia Junetrip (Cluj)

20:00 Cetate, Shoot The Moon, concert The Flamenco Thief (Marea Britanie)

21:15 Cetate, The Book Thief, R: Brian Percival, Cu: Sophie Nélisse, Geoffrey Rush, Emily Watson, SUA – Germania 2013, 131 min.

Accesul la toate evenimentele Festivalului este gratuit in limita locurilor disponibile.

Programul poate suferi mici modificari pana la data inceperii Festivalului; va rugam sa consultati pagina web sau programele afisate la cinematograf.

În caz de ploaie, evenimentele programate a se desfăşura în grădina cetăţii vor avea loc în cinematograf.

 

 
Maialul Rasnovean - Promenada Sisi PDF Imprimare Email

Maialul Rasnovean 2014

 
SĂRBĂTOAREA ROZELOR PDF Imprimare Email

COMUNICAT DE PRESĂ

Primăria Orașului Râșnov vă invită în perioada 14 – 15 iunie 2014 la SĂRBĂTOAREA ROZELOR.

Festivalul inspirat de emblema istorică a Râșnovului se va desfășura în Cetatea Râșnov și Promenada Sisi.

Surpriza ediției a V-a a Sărbătorii Rozelor este concertul vedetă susținut de chitariștii mexicani Antonio ,,Michito” Llarena și Ricardo Álvarez. ,,O nouă zi ... un nou soare” este un concert de flamenco prezentat în România, la Sibiu, în cadrul Festivalului internațional de Teatru, și la Râșnov. Proiectul muzical este susținut de Ministerul Culturii din Mexic (vezi doc. atașat).

,,Sărbătoarea Rozelor" mai cuprinde spectacole și ateliere de măiestrie pentru copii și vernisajul unei expoziții de artă (pictură, grafică, gravură, colaj, tehnici mixte).

Pentru programul organizat în Promenada Râșnovului (,,Sisi"), intrarea publicului este liberă.

Vă așteptăm cu drag !

Cu aleasă prețuire,
Primar Adrian Veștea


PROGRAM SĂRBĂTOAREA ROZELOR



Sâmbătă, 14 iunie 2014:


Promenada Sisi – INTRARE LIBERĂ

12:30 – 14:30, 16:00 – 20:00 spectacole și ateliere de măiestrie pentru copii

19:00 concert ,,O nouă zi ... un nou soare” - Antonio ,,Michito” Llarena și Ricardo Álvarez (Mexic)

Cetate

12:00 vernisaj expoziţia de artă ,,18 / 24", Art Addict Atelier

12:30 atelier de măiestrie pentru copii

Duminică, 15 iunie 2014 :

Promenada Sisi – INTRARE LIBERĂ

12:30 – 14:30, 16:00 – 20:00 spectacole și ateliere de măiestrie pentru copii

19:00 concert ,,O nouă zi ... un nou soare” - Antonio ,,Michito” Llarena și Ricardo Álvarez (Mexic)

Ultima actualizare ( Luni, 16 Iunie 2014 03:48 )
 


Pagina 1 din 8
Banner

Evenimente

  • Image Slideshow
  • Image Slideshow
  • Image Slideshow
  • Image Slideshow
  • Image Slideshow

Curs Valutar

 Tara Simbol Curs
State flagEUR 4.4338
State flagGBP 5.5908
State flagUSD 3.5653
State flagXAU 137.7879

2014-11-25
Sursa: BNR

Autentificare

Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.
Portal Primăria Râşnov © 2010 - 2014