Festivalul Dacic COMIDAVA

În perioada 23-25 septembrie 2016, cetatea Râșnov va fi gazda primei ediții a Festivalului Dacic Comidava, organizat de Muzeul Județean de Istorie Brașov și de Primăria și Consiliul Local al orașului Râșnov, în colaborare cu asociația de reconstituire istorică Terra Dacica Aeterna. Festivalul promite să fie un eveniment de neratat pentru pasionații de istorie antică și de reconstituire istorică la cel mai înalt nivel, care vor să retrăiască istoria așa cum a fost.

Activitățile vor avea loc în tabăra Terra Dacica Aeterna, instalată în curtea cetății Râșnov, acolo unde acum 2000 de ani se afla o cetate dacică, menționată în izvoarele vremii cu numele Comidava.

Festivalul Dacic Comidava dorește a deveni, încă de la prima ediție, unul dintre cele mai importante festivaluri de reconstituire istorică din România, alături de Festivalul Roman Apulum, Festivalul Cetăților Dacice și DacFest, cu un înalt grad de seriozitate și profesionalism, asigurat anul acesta de Terra Dacica Aeterna.

Program Festival Dacic Comidava - Râșnov – 23-25 septembrie 2016

Vineri, 23 septembrie

– activități cu copiii din școlile din Râșnov – ”Ora de Istorie Vie”

Sâmbătă, 24 septembrie

– ora 10.30 – Deschiderea oficială. Ateliere civile și interactive – fierărie, metaloplastie, lemn, os, corn, țesătorie, ceramică, mozaic, mozaic, monetărie, hărți și caligrafie (Scriptoria), jocuri romane, gastronomie daco-romană (mostre de prezentare), întreținere echipamente, tir cu arcul, antrenamente soldați, instrucție cu doritorii din public

- ora 15.00 – prezentare echipament și armament roman, ritual înaintea luptei. Demonstrații militare. Demonstrații de artilerie romană – scorpio, onager.

- prezentarea armatei dacilor, ritual dacic de inițiere a unui tânăr războinic.

- marea bătălie între daci și romani – asediul roman al Comidavei.

- 16.30 - 19.00 - ateliere

- ora 20.00 - rugul lui Zamolxe/arderea pe rug a unei căpetenii dacice, cu ritualul aferent.

Duminică, 25 septembrie 2016

– ora 11.00 – Ateliere civile și interactive - fierărie, metaloplastie, lemn, os, corn, țesătorie, ceramică, mozaic, monetărie, hărți și caligrafie (Scriptoria), jocuri romane, gastronomie daco-romană (mostre de prezentare), întreținere echipamente, tir cu arcul, antrenamente soldați, instrucție cu doritorii din public

- ora 15.00 – marea confruntare finală între daci și romani

- ora 16.00 – ateliere civile

- ora 18.00 – închiderea festivalului.

Ultima actualizare ( Marţi, 20 Septembrie 2016 09:56 )

State flagGBP 5.2076

2017-11-17