Prezentare proiect "Crearea infrastructurii de agrement sportiv în Râșnov"

Fișa proiectului:        Crearea infrastructurii de agrement sportiv în Râșnov

Proiectul va fi depus în cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020 Axa prioritară 7, Prioritatea de Investiții 7.1, Apel de proiecte nr POR/AP/2015/7/7.1

Obiectivul proiectului îl reprezintă creșterea ocupării forței de muncă și dezvoltarea turismului prin crearea și extinderea infrastructurii de agrement a stațiunii turistice Râșnov.

Proiectul propune amenajarea unui spațiu verde de recreere în zona Valea Cărbunării, lângă baza sportivă. Acest spațiu va cuprinde pistă de biciclete, trial bike, zonă de skateboard, alei pietonale, parcare, gardene și pistă de longboard. Acest parc va pune în valoare potențialul natural al orașului Râșnov.

În cadrul proiectului se vor realiza următoarele facilități:

- Parc cu alei pentru plimbări, odihnă și recreere – vor fi amenajate alei cu bănci, locuri de odihnă, locuri de joacă pentru copii, spații verzi;

- Primul nivel – skate park – adresat tinerilor și pasionaților de acest sport – o categorie nouă de potențiali turiști în Râșnov.

- Al doilea nivel – trial pentru biciclete pistă betonată (ce nu necesită lucrări de întreținere precum cele din pământ sau pietriș) adresată pasionaților de sporturi extreme – atrage un alt segment din categoria tinerilor;

- Al treilea nivel este reprezentat de pista de longboard – care vine din vârful dealului și coboară până la primul nivel – parcarea amenajată. Această pistă va respecta standardele în domeniul sportului longboard;

- Pe lângă aceste atracții dedicate pasionaților de sporturi extreme – vor fi amplasate echipamente pentru fitness adresate tuturor categoriilor de persoane, vor fi amenajate locuri de joacă și de alpinism de recreere;

- Parcul va fi dotat cu sisteme de securitate și iluminat, va fi asigurat de asemenea wi-fi gratuit pe suprafața parcului.

Descriere obiective lucrări proiect:

Nivelul 1: zona de parcare auto, recepție, vestiare, zid de sprijin cu climbing, spațiu de joacă.

Spațiu circulație și spațiu parcări 2.973 mp. Spațiu de joacă 380 mp.

Număr podețe descărcare 31 bucăți. Șanțuri din beton 5.606 ml.

Nivelul 2 și 3: zona skateboarding și zona trial bike, gradene.

Zid sprijin 234 ml.  Suprafață trial bike 100 mp. Suprafață pistă skateboarding 520 mp.

Obiectivul 1: aleea pietonală și long-board.

Lungime traseu long-board asfaltat 2.018 ml. Zid de sprijin 318 ml. Lungime pistă biciclete 852 ml.

Obiectivul 2:  pista biciclete/skateboard.

Suprafața nivel 2 și 3 4.040 mp. 96 ml zid de sprijin.

Obiectivul 3: 3 clădiri hobituri + placaje + drenuri + rigole.

Obiectivul 4: iluminat.

Obiectivul 5: amenajare peisagistică.

Obiectivul 6: dotări.

Valori financiare: valoare totală investiție 22.393.344,76 lei, din care 447.866,90 lei (2%) contribuția Orașului Râșnov și 21.945.477,86 lei asistență nerambursabilă.

Primaria orașului Râșnov vă invită la ședința de consultare publică privind proiectul: Crearea infrastructurii de agrement sportiv în Râșnov care va avea loc în data de 29.08.2016, ora 15,00, la sediul Primăriei Orașului Râșnov. Orice persoane juridice sau fizice care sunt interesate de proiect sunt invitate să participe la dezbaterea publică.

Ultima actualizare ( Joi, 25 August 2016 10:35 )

State flagGBP 5.1944

2017-09-22