Râşnovul va avea un ascensor pe plan înclinat pentru accesul la Cetatea Râşnov

Marţi, 26 Noiembrie 2013 18:42

Sigle UE

Râşnovul va avea un ascensor pe plan înclinat pentru accesul la Cetatea Râşnov

Un proiect european pentru o destinație europeană

Oraşul Râşnov în calitate de Beneficiar a încheiat Contractul de Finanţare cu Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Operaţional Regional 2007-2013, prin Agenţia de Dezvoltare Regională Centru, în calitate de Organism Intermediar pentru POR 2007-2013 pentru proiectul cu titlul „Proiect ascensor plan înclinat acces Cetatea Râşnov”.

Proiectul prevede construirea unui ascensor pe plan înclinat pentru facilitarea accesului turiştilor la Cetatea Râşnov. Ascensorul va avea o lungime totală de 165 de metri un unghi de înclinare de 37 grade şi o capacitate de transport a instalaţiei de maxim 648 persoane/zi.

Proiectul este confinanţat de Uniunea Europeană prin POR 2007-2013 în cadrul Axei Prioritare 1 „Sprijinirea Dezvoltării Durabile a oraşelor - poli urbani de creştere” Domeniul major de intervenţie 1.1 Planuri integrate de dezvoltare urbană, Sub-domeniul: Poli de creştere, având o valoare totală de 15.357.613,52 lei, din care 7.245.680,22 lei finaţare nerambursabilă.

Cele mai importante beneficii ale proiectului

• Facilitatea accesului vizitatorilor la Cetatea Râşnov prin realizarea unui ascensor pe plan înclinat cu o capacitate de transport de 648 persoane/zi;

• Reducerea duratei de acces la Cetatea Râşnov de la 24 minute (în condiţiile utilizării căilor de acces rutier) la 15 minute (prin utilizarea ascensorului pe plan înclinat);

• Creşterea numărului de vizitatori ai Cetăţii Râşnov cu un procent de 16% de la 198.226 la 229.942 persoane la finalul anului 1 de exploatare a investiţiei.

• Creşterea nivelului calităţii vieţii pentru membrii comunităţii locale prin crearea a 19 noi locuri de muncă şi facilitarea accesului către obiectivele şi zonele de interes turistic.

Beneficiarii proiectului

Beneficiari direcţi sunt Oraşul Râşnov, vizitatorii Cetăţii Râşnov, turiştii români şi străini din Oraşul Râşnov iar beneficiari indirecţi sunt locuitorii oraşului Râşnov, locuitorii Polului de Creştere Braşov, structurile turistice din oraşul Râşnov.

Valoarea și durata proiectului

Valoarea totală a proiectului: 15.357.613,52 lei din care contribuţia Uniunii Europene: 5.941.457,78 lei, contribuţia Guvernului României: 1.304.222,44 lei şi contribuţia beneficiarului: 8.111.933,30 lei.

Durata proiectului, de la data semnării contractului de finanţare şi până la finalizarea activităţilor este de 17 luni, de la 22.06.2013 la 21.11.2014.

Autoritățile implicate în realizarea proiectului

Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice
în calitate de Autoritatea de Management pentru Programul Operaţional Regional

Str. Apolodor nr. 17, Bucureşti, sector 5, Telefon: 0372 111 409, Email: Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza