ANUNT - privind declansarea procedurii de atribuire a unui numar de 21 autorizatii taxi pentru efectuarea transportului de persoane in regim de taxi in orasul Rasnov

Nr.3309/27.02.2013

Orasul Rasnov, cu sediul Primariei in Piata Unirii, nr.12, jud. Brasov, tel.0268230027 declanseaza procedura de atribuire a unui numar de 21 autorizatii taxi, avand numerele de ordine de la 35 la 55, pentru transport de persoane in regim de taxi.

Solicitantii vor depune pana la data de 30.04.2013, ora 15.00 la registratura institutiei, urmatoarele documente:

a) cerere de participare;

b) declaratia pe propria raspundere ca detine autorizatie de transport valabila;

c) declaratia pe propria raspundere ca detine sau va detine, in max. 6 luni, autovehicule, pe tipuri, in proprietate sau leasing, cu precizarea criteriilor de departajare pe care le indeplineste fiecare pentru obtinerea punctajelor ;

d) scrisoare de garantie de 5% din valoarea cu care va fi achizitionat fiecare autovehicul, pentru fiecare dintre acestea, in cazul in care transportatorul nu detine autovehiculele la data depunerii declaratiei prevazute la lit.b.

Rezultatul atribuirii se va anunta in data de 10.05.2013, iar eliberarea autorizatiilor taxi va incepe cu data de 24.05.2013 (in functie de data sedintei Consiliului Local in care se va aproba atribuirea) .

Criteriile de departajare si punctajele acordate:

A. vechimea autovehiculului de la data fabricatiei:

pana la 1 an - 10 puncte

intre 1 si 2 ani – 8 puncte

intre 2 si 3 ani – 6 puncte

intre 3 si 4 ani – 4 puncte

intre 4 si 5 ani – 2 puncte

B. clasificarea autovehiculului conform normelor de poluare:

euro V - 15 puncte

euro IV – 10 puncte

euro III 5 puncte

euro II 0 puncte

C. volumul portbagajului util si echiparea cu aer conditionat:

- volumul interior: clasa mare (peste 600 l) – 6 puncte

clasa medie (intre 300 – 600 l) - 5 puncte

clasa mica (sub 300 l) - 3 puncte

- aer conditionat: - 10 puncte

D. vechimea in ani de cand transportatorul desfasoara autorizat activitate de transport:

peste 5 ani – 5 puncte

intre 4 si 5 ani – 4 puncte

intre 3 si 4 ani – 3 puncte

intre 2 si 3 ani – 2 puncte

intre 1 si 2 ani – 1 punct

pana la 1 an - 0 puncte

E. gradul de protectie a pasagerilor :

peste 6 airbaguri – 8 puncte

intre 4 si 6 airbaguri – 6 puncte

intre 2 si 3 airbaguri – 4 puncte

1 airbag – 1 punct

F. forma de detinere a autovehiculului:

proprietate – 2 puncte

leasing - 1 punct

G. posibilitatea asigurarii reale a prezentei autovehiculului in activitate de minimum 8 ore pe zi lucratoare :

peste 8 ore/zi 4 puncte

8 ore/zi – 2 puncte

H. dotari suplimentare ale vehiculului:

perete despartitor sofer - client – 7 puncte

dispozitiv GPS monitorizare – 5 puncte

dispozitiv de plata prin intermediul cardului – 5 puncte

dispozitiv de inregistrare a precizarilor facute de client – 3 puncte.

Elementele prevăzute la lit. C), E) şi H) precum si culoarea autovehiculului, se certifică de R.A.R. prin intermediul certificatului de agreare. In cazul in care aceste date nu sunt identice cu cele prezentate in declaratia pe proprie raspundere, atribuirea autorizatiei taxi va fi anulata.

Ultima actualizare ( Marţi, 05 Martie 2013 08:30 )

Curs valutar indisponibil

Portal Primăria Râşnov © 2010 - 2020