Vizita președintelui Comitetului Internațional Olimpic pe Valea Cărbunării, 17 februarie 2013

Preşedintele Comitetului Internaţional Olimpic la Râşnov
În dimineaţa zilei de 17 februarie 2013, la ora 11.00, Baza Olimpică pentru Sporturi de Iarnă Râşnov - Valea Cărbunării a fost vizitată de Jaques Rogge, preşedintele Comitetului Internaţional Olimpic, însoţit de Octavian Morariu, preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, şi Ioan Dobrescu, secretar general C.O.S.R., vicepreşedintele Comitetului de Organizare F.O.T.E. Braşov.
Delegaţia oficială a vizitat baza sportivă şi a asistat la o parte din antrenamentele băieţilor de pe trambulina K 90.
Preşedintele Jaques Rogge: ,,Este foarte frumos la Râşnov, baza sportivă arată impecabil şi am remarcat că au venit mulţi spectatori chiar şi la antrenamentele săritorilor. Dacă organizarea F.O.T.E. va fi un succes, atunci România se poate gândi chiar la organizarea Jocurilor Olimpice de Iarnă”.
Primar Adrian Veştea: ,,Este cea mai importantă vizită oficială din istoria sportului râşnovean. După ce a primit Flacăra Olimpică, Râşnovul are onoarea să-l aibă oaspete pe conducătorul mişcării olimpice mondiale, domnul Jaques Rogge. Râşnovul olimpic este o realitate şi această vizită oficială ne-a încărcat cu multă energie pentru săptămâna grea care urmează”.

Ultima actualizare ( Luni, 18 Februarie 2013 08:51 )

Curs valutar indisponibil

Portal Primăria Râşnov © 2010 - 2020